Ülkemizde evsel su arıtma cihazları AÇIK KASA ve KAPALI KASA su arıtma cihazları olarak 2 şekilde satışa sunuluyor.

Kapalı kasa su arıtma cihazları, açık kasa su arıtma cihazlarına göre oldukça fazla satış hacmine sahip. ABD  ve gelişmiş diğer ülkelere baktığımız zaman durum tam tersi oluyor, hatta kapalı kasa su arıtma cihazılarının satış hacmi çok çok düşük.

ABD ve diğer gelişmiş ülkelerdeki açık kasa su arıtma cihazı satışlarının oldukça yüksek olmasının en büyük nedenlerin biri, tüketicilerin ne kullandığını bilme gerekliliğinden geçiyor.

Ülkemizde ise kapalı bir kutunun içine dizilmiş 5-6 filtre, su arıtma tankı ve su arıtma cihazı bağlantı parçaları, sanki hepsi aynı markaya aitmiş gibi satışa sunuluyor. İşte bu durumda tüketici hangi ürüne ne ücret ödedi, verdiği ücret o ürünün hakkı mı, değil mi bilemiyor.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

İnternette 400-500 lirala satılan su arıtma cihazları mevcut, bu cihazların değeri zaten bu rakamı geçemez, işin doğrusu değerinde satılıyor. Ama sizin caddede bir mağazadan veya evinize gelen pazarlamacıdan veya internette başka bir siteden  1000-2000 TL arası almış olduğunuz ürünlerden bir farklı olmalı değil mi, bu 400-500 TL lik cihazların? Peki ya böyle bir fark yoksa? İnternette  satılan 400-500 TL lik cihazlarla içerik olarak aynı ise! Siz aradaki 1000 tl’yi bulan hatta geçen fiyat farkını sadece dış görüntüsü için mi verdiniz?

İşte bu noktada biraz sorgulamak gerekiyor. Mesela birkaç basit soru sıralayalım.

1-Cihaz kaç filtreli?
2-cihazda kullanılan filtre markaları?
3-cihazda alkali filtre var mı?
4-cihazda bulunan membran filtresi markası?
5-cihazda kullanılan tank markası?
6-cihazda kullanılan bağlantı ekipmanlarının markası
7-cihazda kullanılan musluk markası
8-Yukardaki bileşenlerin NSF belgesi var mı?

Neden bu soruları sormalıyız? Çünkü ülkemizde satışa sunulan arıtma cihazlarının tamamı kendi markasından oluşmamaktadır.Filtresi  x marka,tankı y marka,membranı  z marka şeklinde toplanmış cihazlardır.

Bu durumda da tüketicilerin kullandığı veya alacağı cihazdaki bileşenlerin markasını bilmesi son derece önem arz etmektedir. En basit kalitedeki bileşenlerden oluşan bir cihaza hakkından fazla ücret ödemek istemiyorsanız bu araştırmayı yapmanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde sadece dış görüntüsüne değerinden fazla ücret ödemek ile kalırsınız.